|
|
Contestants
and Programs
|
|
|||
01. | Milos
BELJAKOVIC Serbia |
Own
Choice Program J.S. Bach Toccata in E Minor K. Olczak Berceuse J. Ganzer Silhouette, 3 Mov. |
|
|
|||
02. | Mykhaylo
DEMENIV Hungary |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in B Minor Anatoli Kusjakov Sonata No. 4 (2 and 3 Movs.) Franck Angelis Romance Ole Schmidt Toccata No. 1 |
|
|
|||
03. | Vladica
DIMITRIJEVIC Serbia |
Own
Choice Program J.S. Bach Prelude and Fugue in E Minor Franck Angelis Nocturne Viatcheslav Semionov Sonata No. 1 ( 1 and 2 Movs.) N. Paganini Caprice No. 24 in A Minor |
|
|
|||
04. | Irina
GRIGORYEVA Russia |
Own
Choice Program Jürgen Ganzer Passacaglia Franck Angelis Romance Jean-Philippe Rameau Venitienne Viatcheslav Semionov Sonata No. 1, 3 Mov. (Presto ritmico) |
|
|
|||
05. | Izidor
KOKOVNIK Slovenia withdrawn |
Own
Choice Program Leo Janácek On an overgrown path, 2 Mov. "A blown-away leaf" Domenico Scarlatti Sonata in D Minor (K.1) Wolfgang Jacobi Divertissement Pour Accordéon, 3 Mov. Sérénade Lothar Klein Essercizi |
|
|
|||
06. | Ljupco
KOLEVSKI Macedonia |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in D Major V. Malich Toccata Viatcheslav Semionov Don Rhapsody (3 Movs) |
|
|
|||
07. | Martynas
LEVICKIS Lithuania |
Own
Choice Program Arne Nordheim Flashing Domenico Scarlatti Sonata in D Major K.96 Sergei Berinsky From Partita 'Also sprach Zarathustra' (1 Mov.) Gorka Hermosa Fragilissimo |
|
|
|||
08. | Marko
LUKIC Serbia |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Toccata in D Minor (K141) Oivind Farmen Lamento Anatoli Kusjakov Sonata No 4 (2 and 3 Movs.) Viatcheslav Semionov Caprice No. 1 |
|
|
|||
09. | Alexey
NEFEDOV Russia |
Own
Choice Program Astor Piazzolla Floras Game Domenico Scarlatti Sonata in F Major Viatcheslav Semionov Caprice No. 1 |
|
|
|||
10. | Dragan
RIBIC Bosnia and Herzegovina |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in D Major D. Kosoric Epitaph Petri Makkonen The Flight Beyond Time Viatcheslav Semionov Caprice No. 1 |
|
|
|||
11. | Laimonas
SALIJUS Lithuania |
Own
Choice Program J.S. Bach Prelude and Fugue in D Minor (WTC II) Franck Angelis Interieur Anatoli Kusjakov Sonata Nr. 1 (1. Variations, 2. Ostinato) J. Tamulionis Allegro Rustico |
|
|
|||
12. | Vasilije
STAMENKOVIC Serbia |
Own
Choice Program J.S. Bach Preludium and Fuga in C Minor Anatoli Kusjakov Sonata No 2, (2. Mov) K. Olczak Manualiter |
|
|
|||
13. | Filip
STAMEVSKI Macedonia |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in D Major Anatoli Kusjakov Autumnal Sceneries (choise of Mov.) Viatcheslav Semionov Kalina Krasnaja |
|
|
|||
14. | Danila
STEPANOV Russia withdrawn |
Own
Choice Program J.S. Bach Prelude and Fugue in F# Major (WTC I) Astor Piazzolla Flora's Game Viatcheslav Semionov Divertimento |
|
|
|||
15. | Dino
SULJKOVIC Serbia withdrawn |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in B Major Viatcheslav Semionov Meditation Anatoli Kusjakov Images of the passing time F. Gurbindo Phantasy A. Matsanov Bee |
|
|
|||
16. | Klavdiya
TARABRINA Russia |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in Eb Major Ivan Chandoshkin Rondo M. Musorgsky Viatcheslav Semionov From Divertimento: (Nostalgia, Journey) |
|
|
|||
17. | Alexander
VERETENNIKOV Russia |
Own
Choice Program Domenico Scarlatti Sonata in D Minor Viatcheslav Semionov In the land of dreams Karl Maria von Weber Konzertstück Viatcheslav Semionov Divertimento |
|