|
|
|
|
Round II
The candidate must perform a complete Original Cyclic work for the accordion.
|
|
Members of the International Jury
Angel Marinov, Andreas Nebl, Jacques Mornet, Jörgen Sundeqvist, Jiri Lukes,
Raimo Vertainen, Germano Scurti, Vojin Vasovic, Kazys Stonkus |
|
Kot, Martin (Czech Republic) |
|
Murza, Alexey (Ukraine) |
|
Nurlanov, Olzhas (Kazakhstan) |
|
Bianco, Michele (Italy) |
|
Shirokov, Rodion (Russian Federation) |
|
Puneiko, Roman (Ukraine) |
|
Hodžić, Vehbija (Bosnia and Herzegovina) |
|
Round II
The candidate must perform:
- Minimum of two (2) pieces must be played of which one must be an original work for accordion.
- Complete cyclic works or a selection of movements can be played.
- Playing time: maximum of 15 minutes.
|
|
Members of the International Jury
Tiina Välja, Nathalie Boucheix, Marco Gemelli, Kirill Rusinov, Ruedi Marty, Karin Renner-Kiese,
Olivier Douyez, Johannes Muenzner, Danijla Gadic
|
|
Muravjov, Leonid (Sweden) |
|
Bonic, Ivan (Bosnia and Herzegovina) |
|
Rugsveen, Mathias (Norway) |
|
Serna, Angelique (Switzerland) |
|
Ishchenko, Artem (Ukraine |
|
Sapun, Serhii (Ukraine) |
|
Šulcová, Andrea (Czech Republic) |
|
Del Castillo, Antonio (Germany) |
|
Syniahivskiy, Mykola (Ukraine) |
|
Koivisto, Johannes (Finland) |
|
Milovanov, Peter (Russian Federation) |
|
Šrámková, Michaela (Czech Republic) |
|
|
The candidate must perform:
- Own choice program consisting of at least two (2) pieces of different
styles and moods.
- One (1) of these pieces must be an arrangement of a non-original work or theme for accordion.
- Playing time: maximum
12 minutes.
|
|
Members of the International Jury
Raymond Bodell, Stefan Hippe, Angel Marinov, Slavisa Peric, Alexander Selivanov,
Antonio Spaccarotella, Kazys Stonkus, Jörgen Sundeqvist, Werner Weibert
|
|
Caldarelli, Pietro (Italy) |
|
Viti, Emanuele (Italy) |
|
Santorelli, Sofia (Italy) |
|
Bodell, Annalize (United Kingdom) |
|
Celletti, Camilla (Italy) |
|
Wagner, Florian (Germany) |
|
Rugsveen, Mathias (Norway) |
|
|
The candidates must perform:
- Own Choice Program of concert music
consisting of at least two (2) pieces with contrasting style.
- Marking will take into consideration
program choice, level of playing and ensemble work.
- Playing time:
maximum 20 minutes.
|
|
Members of the International Jury
Nathalie Boucheix, Olivier Douyez, Stefan Hippe, Christian Hoeller, Jiri Lukes, Angel Marinov,
Kirill Rusinov, Germano Scurti, Raimo Vertainen
|
|
Duo Amuse (Russian Federation)
Strokovskiy, Arseniy (Accordion)
Soeda, Michiru (Violin) |
|
Duo Dimitrovi (Germany)
Dimitrova, Maria (Accordion)
Dimitrova, Darena Svetoslava (Accordion) |
|
Alma And Kristina (Lithuania)
Petrauskaite, Alma (Accordion)
Jeganian, Kristina (Piano) |
|
Sirius Accordion Trio (Italy)
Bianco, Michele (Accordion)
Nardelli, Alberto (Accordion)
Secundo, Pietro (Accordion) |
|
Musical Moment (Russian Federation)
Nekrasov, Alexander (Accordion)Istomin,
Arseny (Domra)
Shmoilov, Alexander (Balalaika) |
|
|
The candidates must perform:
- Own Choice Program of concert music consisting of at least two (2) pieces with contrasting character.
- It can include any popular, folk, rock, jazz, Latino or any other genre of traditional or modern entertainment music. Performance must be in an Entertainment style. Using classical music material and themes, arranged and performed in entertainment style are allowed.
- Marking will take into consideration program choice, level of playing and ensemble work.
- Playing time: maximum 20 minutes.
|
|
Members of the International Jury
Nathalie Boucheix, Olivier Douyez, Stefan Hippe, Christian Hoeller, Jiri Lukes, Angel Marinov,
Kirill Rusinov, Germano Scurti, Raimo Vertainen
|
|
Musical Moment (Russian Federation)
Nekrasov, Alexander (Accordion)
Istomin, Arseny (Domra)
Shmoilov, Alexander (Balalaika) |
|
Das Kollektiv Duo (Austria)
Brunner, Raphael (Accordion)
Diaz-Bueno, Juan Carlos (Flute) |